prowadzą Agnieszka Jackowiak i Zofia Ratnayake

Na warsztatach uczestnicy poznają technikę filcowania wełny owczej na mokro, wykonując kuleczki / piłkę oraz torebeczkę z wfilcowanym wzorem. Filcowanie „na okrągło” pozwoli na uzyskanie formy przestrzennej kształtowanej pod wpływem ciepła rąk.
W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak wełna się filcuje, jaka jest historia filcu i tradycyjne azjatyckie wzornictwo, jak można współcześnie twórczo wykorzystywać filc. Kolorowa wełna pod wpływem ugniatania, tarcia przy pomocy wody i mydła zbija się w jednolitą tkaninę. Im dłużej filc jest spilśniany, tym jest lepszy. Filc nie ma wątku, ani osnowy, spadów, nie strzępi się, może być cięty i formowany do każdego kształtu. Chroni przed uderzeniami, absorbuje dźwięki i może być wodoodporny. Z ręcznie zrobionego filcu mogą powstawać: dywany, kapcie, torebki, ozdoby, czapki, kapelusze, kamizelki, poduszki, szale, biżuteria i wiele innych przedmiotów użytkowych i artystycznych.
Wiele źródeł wykazuje, że filc sięga epoki brązu. Wykopaliska potwierdzają, że w Azji Centralnej w 500 r. p.n.e. technika produkcji i wzornictwo były bardzo rozwinięte. Początkowo był to produkt nomadów, szczególnie Turkmeńskich szczepów żyjących  w Azji Centralnej. Filc był nieodzownym elementem ich codziennego życia: wytwarzali filc, żyli w domach z filcu (jurtach), nosili ubiory z filcu. W języku wschodniego Turkiestanu słowo „nomad” oznacza „człowiek z filcu”.

Uczestnicy proszeni są o przyniesienie szmatki / małego niepotrzebnego już ręczniczka, wygodnego stroju (możliwe lekkie zabrudzenie czy zmoczenie).

Warsztaty filcowania – warsztaty podstawowe – filcowy kwiat



Filc podstawy: kwiat i kulki.
Dostaniecie podstawowe informacje na temat tego jak i przy pomocy czego filcować. Wykonacie kilka kulek, które będziecie mogli przerobić na kolczyki, breloczki lub guziki. Nauczycie się robić piękny kwiat, który będzie wam służyć za broszkę .
Czas zajęć ok 2,5 h, koszt 117 zł


 

Sztulpy vel zarękawki
cieplutka ochrona nadgarstków, albo po prostu ozdobny element ubioru. Mogą być z samej delikatnej wełny z merynosa australijskiego, albo filcowane na jedwabiu, z falbankami i dodatkami.
Czas trwania 3-4 h – koszt 210 zł

Szal nunofilc –
wełna filcowana na jedwabnej tkaninie. Na warsztatach wykonasz zwiewny, barwny szal, który posłuży Ci zarówno zimą, jak i jako dodatek do eleganckiej kreacji. Jedwab „pomalujemy” kwiatami, mazami, kratkami – wełną najlepszej jakości z merynosa australijskiego.
Czas trwania 3 – 4 h – koszt 285 zł

Filcowe nakrycie głowy
Takiego kapelusza, pilotki, toczka, beretu nie będzia miał nikt. Z surowej barwionej wełny czesankowej z merynosa australijskiego kształtować będziesz trójwymiarowy przedmiot. To oryginalne nakrycie głowy będzie Twoim dziełem od początku do końca.
Czas trwania 5 h – koszt 285 zł

Etui lub
Elementy biżuterii
czas trwania: 3 godz.
koszt: 210 zł